Slovensko v kostce

Zde se dočtete o státním zřízení, rozloze, krajinném rázu, ekonomice, obyvatelstvu i kulturním životě na Slovensku. Vše ve stručné a přehledné formě.

Stát

Slovenská republika se po rozpadu Československa v roce 1993 stala parlamentní republikou. Výkonnou moc zde zastupuje vláda a v jejím čele stojí premiér. Hlavou státu je prezident, kterého občané volí přímou volbou na dobu 5 let.

Rozloha

Celková rozloha Slovenska je 49 035 kilometrů čtverečních. Z nejzápadnějšího bodu po nejjižnější dosahuje rozloha vzdušnou čarou 429 kilometrů. Spojnice mezi nejsevernějším a nejjižnějším bodem je 107 kilometrů dlouhá.

Příroda a města

Na Slovensku v současnosti žije 5,4 milionu obyvatel. Hlavním městem Slovenské republiky je Bratislava, ve které svůj domov našlo 417 tisíc obyvatel. Druhým nejobydlenějším městem jsou Košice (238 tisíc) a následuje Prešov (92 tisíc).

Slovenská krajina se vyznačuje především svými velehorami na severu území. Ty však střídají četné doliny, pahorkatiny a vrchoviny. Na jihu republiky divoká horská krajina přechází v klidnou nížinnou oblast. Nejvyšší horou je Gerlachovský štít (2 655 metrů nad mořem). Většina řek na Slovensku pramení, takže jsou málo vodné. Výjimkou je Dunaj, který je nejdelší řekou Slovenské republiky (172 kilometrů) a současně také druhou nejdelší řekou Evropy.

Ekonomika

Průměrná minimální mzda na Slovensku činí 405 eur, tedy v přepočtu 10 980 českých korun. Měsíční průměrná mzda však činí 786 eur, což je v přepočtu zhruba 19 450 českých korun.  
Pracovní doba je stanovena na 40 hodin týdně a zaměstnanci náleží 4 týdny placené dovolené. O jeden týden se prodlužuje zaměstnanci, který dosáhl 15
let pracovního poměru po svém 18 roce života. Obyvatelé Slovenské republiky slaví 15 státních svátků a současně dnů pracovního klidu.
Slovensko patří do Schengenského prostoru, takže pro vstup do země stačí pouze občanský průkaz. Oficiální měnou je zde od roku 2009 euro.

Jazyk

Úředním jazykem je slovenština. Současně s ní je považovaná za zčásti úřední jazyk čeština. Na území žije několik národnostních menšin, jejichž jazyky jsou regionálně uznávané (maďarština, rusínština).

Kulturní život

Slovenský kulturní život je velmi rozmanitý. Letní hudební festivaly střídají krojované tancovačky a hody. Velmi významnou součástí zdejší kultury jsou ruční výrobky, ať už jde o sýry, drátované nádoby nebo paličkované krajky.

Slovenská kuchyně

Drsné horské podnebí na severu země je důvodem, proč jsou zde oblíbené hutné a velmi výživné potraviny. Uzené maso, kysané zelí, mouka, brambory a luštěniny. Tradiční polévkou je kapustnica a každý návštěvník by také měl ochutnat halušky nebo pirohy.  

Neohrožená země

Slovenská krajina dala rodnou půdu několika známým osobnostem. Hrdinou národa se stal Jozef Gabčík, který šel na jistou smrt, poté co vykonal atentát na Reinharda Heydricha. Slovenský rodák Ján Jesenius položil základy moderní medicíně, když uskutečnil první pitvu na světě. A samozřejmě není možné opomenout ani neohroženého Juraje Jánošíka, který držel strážnou ruku nad chudým lidem. Slovensko je prostě rodná půda pro hrdiny napříč věky.


Poslední články
  • CD Company s. r. o.
    náměstí Míru 63/37
    568 02 Svitavy
  • info@cdcompany.eu
Vláda potvrdila 2000 korun od července pro sestry ve směnném provozu u lůžka
Vláda potvrdila 2000 korun od…

Vláda dnes potvrdila…

Zdravotní sestry nebudou muset mít vysokou školu, schválili poslanci
Zdravotní sestry nebudou…

Zdravotním sestrám budou…

Copyright © 2017 cdcompany.eu. All rights reserved.