Česká republika v kostce

Zde naleznete všechna důležitá fakta o zemi ležící v srdci Evropy. Státní zřízení, obyvatelstvo, krajinný ráz, způsob života i kulturní scéna na jednom místě ve stručné a přehledné formě. 

Stát

Česká republika se v den rozpadu Československa 1. 1. 1993 stala subjektem mezinárodního práva a od téhož data je parlamentní, demokratický právní stát s liberálním státním režimem. Hlavou státu je prezident, kterého každých pět let volí občané přímou volbou. Prezident společně s vládou disponují výkonnou mocí.  

Rozloha

Celková rozloha České republiky je 78 866 čtverečních kilometrů. Vzdálenost nejsevernějšího bodu k nejjižnějšímu dosahuje délky 278 kilometrů a nejzápadnějšího bodu k nejvýchodnějšímu délky 493 kilometrů. Republika sdílí hranice hned se čtyřmi sousedy - s Německem, Polskem, Slovenskem a Rakouskem.

Města a příroda  

Na území České republiky žije 10,52 milionů obyvatel. Hlavním městem je Praha s počtem obyvatel 1,2 milionu. Následuje ji moravská metropole Brno (385 tisíc) a také Ostrava (302 tisíc), která svou polohou částečně spadá pod Slezsko. Roku 2016 se Brno umístilo na 46. místě žebříčku měst s nejvyšší kvalitou života. Podařilo se mu tak symbolicky předběhnout Prahu, Paříž, Londýn i New York.
Skalnaté území, horské oblasti, ale také rozsáhlé roviny utvářejí členitý ráz celého území. Nejvyšší horou je Sněžka (1603 metrů nad mořem) ležící v pohoří Krkonoše. Podle pověsti zde žije bájný duch Krakonoš, který tamní území chrání před hledači pokladů a pytláky. Celou republikou protéká několik desítek řek, přičemž nejdelší tok mají Vltava (433 kilometrů) a Labe (370 kilometrů).

Ekonomika

Minimální mzda je v roce 2016 v České republice 9 900 korun českých. Průměrná mzda však dosahuje až 27 000 korun. Na minimální mzdu má nárok jakýkoliv zaměstnanec bez ohledu na jeho státní příslušnost. Pracovní doba nesmí přesáhnout 40 hodin týdně. Přičemž nejčastěji je pracovní doba rozdělena do osmihodinových intervalů v pěti pracovních dnech. Placená dovolená je stanovena na 4 týdny, ale na základě kolektivní smlouvy může být i prodloužená. Během roku je sedm dní pracovního klidu.  
Česká republika patří do Schengenského prostoru a zdejší měnou je koruna česká. Na většině míst je možné platit i eurem.

Jazyk

Úředním jazykem je zde čeština. Na většině území je však považována za částečně úřední jazyk také slovenština. Většina populace se v současnosti bez problémů domluví anglicky.

Česká kuchyně

Typické pro českou kuchyni jsou husté polévky a dušené maso s omáčkami ze zeleninového základu a pečená masa s přírodními omáčkami. Jedním z velkých koníčků většiny obyvatelstva je sběr hub, které se poté stávají častou přísadou mnoha jídel. Významným místním nápojem je víno a samozřejmě pivo, které se vaří stále častěji v malých lokálních pivovarech. Oblíbeným studeným pokrmem pro sváteční příležitosti a také typicky českým jídlem je obložený chlebíček, který poprvé připravil na začátku 20. století pražský lahůdkář Jan Paukert.

Sladká země  

Mezi nejvýznamnější Čechy, které zajisté zná celý svět, patří bezkonkurenčně hokejový útočník NHL Jaromír Jágr. Nikoliv v jeho stínu však stojí také fotbalový brankář Petr Čech, hokejový brankář Dominik Hašek a také desetibojař Roman Šebrle. Česká republika je rodištěm Madeleine Albrightové - bývalé ministryně zahraničních věcí USA, ale také Miloše Formana - oscarového režiséra. Od roku 1843 sladí Česká republika život celému světu. V tomto roce si nechal patentovat Jakub Kryštof Rad svůj kostkový cukr.


Poslední články
  • CD Company s. r. o.
    náměstí Míru 63/37
    568 02 Svitavy
  • info@cdcompany.eu
Vláda potvrdila 2000 korun od července pro sestry ve směnném provozu u lůžka
Vláda potvrdila 2000 korun od…

Vláda dnes potvrdila…

Zdravotní sestry nebudou muset mít vysokou školu, schválili poslanci
Zdravotní sestry nebudou…

Zdravotním sestrám budou…

Copyright © 2017 cdcompany.eu. All rights reserved.